ساختار ال ای دی LED

ال ای دی LED یک قطعه الکترونیکی است که از آن برای تولید نور استفاده می شود‌. این قطعه شامل انواع مختلفی است که برای استفاده در مدار ها و دستگاه ها و مکان های گوناگون تولید می شود‌. شاید سالها پیش که اولین ال ای دی ها تولید شده و پا به میدان گذاشتند حتی تصور هم نمی شد که زمانی این گونه در بین مردم و مصرف کنندگان اهمیت پیدا کند ولی امروزه می بینیم چنین است و به هر طرف که نگاه کنیم خواه یا ناخواه در اطراف خود اثراتی از LED را خواهیم دید‌. در زیر مطالبی درباره ساختار و ماهیت ال ای دی و آن صحبت خواهیم کرد‌.

 

 

 

 

ال ای دی LED چیست ؟

ال ای دی یک قطعه الکترونیکی از خانواده دیود‌ها است با این تفاوت که از یادها صرفاً برای یکسوسازی جریان الکتریکی استفاده می‌شود ولی LED ها علاوه بر این که جریان الکتریکی را فقط در یک سمت از خود عبور می دهند می توانند از خود نور نیز تولید کنند و مهمترین علت استفاده ال ای دی در مدار ها و مکان های دیگر استفاده از نور آن است‌. لازم به ذکر است که در کمتر مواقعی از ال ای دی به عنوان یکسو ساز استفاده می شود و عمده استفاده آن برای استفاده از نور ال ای دی است‌.

حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که دیود چیست بنابراین توضیح مختصری درباره دیود نیز می‌دهیم‌.

دیود چیست ؟

یک قطعه الکترونیکی است که دارای دو قطب مثبت و منفی اسب و جریان الکتریکی را فقط در یک سمت از خود عبور می دهد از این خاصیت دیود برای یکسو سازی جریان در مدار ها و لوازم الکتریکی استفاده می شود‌.  ساختمان دیود شامل دو لایه n و p است‌. جنس این دو لایه و  در کل جنس دیود از عنصرهای نیمه رسانای سیلیسیوم یا ژرمانیوم ساخته می شود‌. وقتی که این دو لایه در کنار یکدیگر قرار می گیرند و به هم اتصال پیدا می کنند الکترون ها فقط می توانند از لایه به سمت لایه پی حرکت کنند و دیود اجازه حرکت مخالف را به الکترون‌ها نمی‌دهد‌. زمانی که جریان الکتریکی در داخل دیود برقرار است و الکترونها از سمت سمت لایه n به سمت لایه p در حال حرکت هستند در محل اتصال لایه ان و لایه p  مقدار اندکی نور تولید میشود که با توجه به ناچیز بودن این نور نمی توان آن را مشاهده کرد‌.

حالا بهتر است دوباره به سراغ ساختار ال ای دی برویم

ساختار ال ای دی LED چگونه است ؟

ساختار  کلی LED ها دقیقاً مشابه دیود است با این تفاوت که در ال ای دی محل اتصال لایه ان و لایه پی به یکدیگر بسیار وسیع تر از محل مشابه در دیود است و به همین دلیل نور تولید شده در این قسمت بسیار بیشتر از نور تولید شده در دیود است و می توان از این نوع استفاده کرد‌. همچنین محل اتصال این دو لایه در ال ای دی به طوری طراحی می شود که قابل دیده شدن باشد و همچنین جنس ال ای دی از مواد شفاف تولید می شود تا نور تولید شده در داخل آن به راحتی به بیرون بتابد و کمترین تلفات را داشته باشد‌.

و اینک درباره اینکه از LED در چه مدار ها و مکان هایی استفاده می‌شود توضیحاتی را ارائه می‌دهیم

کاربردهای ال ای دی LED

این روزها به هر سمتی که نگاه کنید می توانید اثراتی از ال ای دی را بیابید برای مثال وقتی که صفحه ماشین حساب خود را روشن می کنید در اصل دارید قطعات کوچک ال ای دی به نام سون سگمنت نگاه می کنید یا محافظ یخچال یا کامپیوتر خود را به برق متصل می کنید شاهد چشمک زدن یک یا چند ال ای دی بر روی آن هستیم که از آنها به عنوان نشانگر و هشدار دهنده در داخل محافظ استفاده شده است‌. چند سالی است پروژکتورهای لامپ مدادی و پروژکتورهای بخار سدیم و لامپ های خیاری به مرور در حال از دست دادن اعتبار خود در بین مصرف‌کنندگان و مردم هستند چرا که پروژکتور های ال ای دی پا به میدان گذاشته اند و در حال تسخیر صنعت روشنایی هستند‌. در داخل پروژکتورهای ال ای دی ممکن است از انواع مختلف ال ای دی استفاده شده است که از جمله آنها می توان به ال ای دی های اس ام دی و ال ای دی پاور ها و ال ای دی های سی او بی اشاره کرد‌. اگر از ساعت هوشمند یا دیجیتالی استفاده می کنید بدانید که صفحه نمایشگر آن از LED های بسیار ریز و کوچک تشکیل شده است‌.

 

بعد از اینکه ال ای دی ها پا به عرصه نورپردازی گذاشتند تحولی عظیم در این صنعت رخ داد زیرا تولید کنندگان لوازم روشنایی به دلیل موجود بودن ال ای دی در اندازه های مختلف می توانند وسیله های متنوعی را با اشکال به اندازه های گوناگون تولید کنند و آن‌ها را برای مصرف در مکانهای اختصاصی و عمومی به بازار ارائه کنند‌.  بسیاری از نما ها و نورپردازی های داخل ساختمان از قبیل آسمان های مجازی و پنل های ال ای دی و نورهای مخفی دستاوردهایی هستند که پس از ورود LED به بازار پیشرفتی چشمگیر و چند برابری کردند‌.

همچنین نورپردازی محوطه‌ها و نمای ساختمان ها پس از ورود ال ای دی به بازار شاهد پیشرفت ترانه چشم گیری شد زیرا شرکت های تولیدکننده لوازم نورپردازی توانستند با استفاده از ال ای دی لوازمی همچون وال واشر ها و چراغ های دفنی و ریسه های LED پروژکتورهای LED تولید کننده که هر کدام استفاده های خاص خود را در صنعت نورپردازی دارند‌.

بعد از توضیحات که خواندید بهتر است کمی هم درباره مدل ها و اشکال مختلف ال ای دی ها بخوانید و اطلاعاتتان را در این زمینه افزایش دهید‌.

انواع ال ای دی LED

ال ای دی ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند به طوری که هر چقدر هم درباره LED و انواع آن بخوانید باز هم روز دیگر و یا همان روز نوعی دیگر از ال ای دی وارد بازار می شود که شما از آن بی خبرید‌. با این حال به چند نمونه عکس انواع LED ها اشاره می کنیم‌.

ال ای دی های معمولی که در انواع مختلف وجود دارند و از جمله آنها می توان به دو نوع کلاهی و اوال اشاره کرد که از نظر جنس بدنه نیز به دو نوع مات و شفاف تقسیم می شوند‌. از این ال ای دی ها معمولا به عنوان چراغ نمایشگر یا هشدار دهنده در مدارات لوازم الکتریکی استفاده می شود‌.

ال ای دی های اس ام دی که در سایزهای بسیار کوچک تا سایز های بزرگ موجود هستند و مصرف آنها نیز به ترتیب از یک پنجم وات تا ۱۰۰ وات بسته به نوع ال ای دی متغیر است‌.

ال ای دی پاور  که در سایزهای گوناگون تولید می شوند ولی جالب است بدانید که ال ای دی پاور های ۱ وات و ۳ وات و ۱ تا ۳ وات از اندازه های یکسانی برخوردارند ولی میزان نور و قیمت آنها متفاوت است‌. این نوع از ال ای دی پاور ها در ساخت وال واشر و چراغ های دفنی انواع لوازم نورپردازی لنز دار کاربرد دارند‌. همچنین ال ای دی پاور ها در انواع ۵ وات ۱۰ وات ۲۰ وات ۳۰ وات ۴۰ وات ۵۰ وات ۷۰ وات و ۱۰۰ وات موجود هستند و در ضمن این نوع از ال ای دی پاور ها در گروه LED های اس ام دی نیز قرار می گیرند‌.

 اینها مختصری از اطلاعاتی پیرامون ال ای دی LED بودند که بیان کردیم ولی همانطور که گفتیم اطلاعات درباره ال ای دی به یک صفحه و صفحه و یک کتاب و کتاب خرج نمی شود و روز به روز در حال افزایش است شما هم یادی نخوانید که مغزتان طول می کشد همانطور که بارها در حین مشاهده یک فناوری جدید شاهد این سوت کشیدن ها بوده ایم‌.

 

 

 

 

امیدواریم از این مطلب در اسنورا لذت برده باشید … … …

 

با ما در اسنورا همراه باشید . . .

به کانال تلگرام   ما بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *