ساختار لامپ ال ای دی LED

سالهاست که لامپ های رشته ای آن محبوبیت و طرفداران خود را از دست داده‌اند و این به این دلیل است که این لامپ ها بیشتر از اینکه انرژی و برق مصرفی را به نور تبدیل کنند به گرما تبدیل می کردند‌. در سال‌های گذشته لامپ های کم مصرف جایگزین این لامپ ها شدند چند سالی است که لامپ های ال ای دی پا به عرصه نورپردازی گذاشته‌اند. در زیر به توضیح ساختار لامپ ال ای دی و اجزای آن می پردازیم‌.

 

 

 

 

اجزای لامپ ال ای دی

لامپ های ال ای دی از چند قسمت کلی تشکیل شده اند :

  • بدنه آلومینیومی

  • درپوش پلاستیکی

  • برد آلومینیومی

  • ال ای دی های اس ام دی  یا ال ای دی پاور

  • مدار منبع تغذیه یا درایور

  • سرپیچ

بدنه آلومینیومی در لامپ ال ای دی

این بدنه که در اشکال مختلف توسط شرکت ها تولید می شود به طوری طراحی می شود که برد آلومینیومی که ال ای دی LED ها بر روی آن سوار هستند به راحتی بر روی این بدنه قابل سوار شدن و چسباندن باشند این بدنه وظیفه دارد گرمای تولید شده توسط لامپ های ال ای دی که روی برد آلومینیومی سوار هستند را جذب خود کند و سپس آن را به فضای اطراف دفع کند‌. ضخامت و بزرگی این بدنه به توان لامپ ال ای دی و همچنین نوع ال ای دی های به کار رفته در لامپ و میزان گرمای تولید شده توسط این ال ای دی LED ها بستگی دارد‌.

 

درپوش پلاستیکی در لامپ ال ای دی

این قسمت از لامپ ال ای دی معمولاً از پلاستیک با رنگ مات ساخته می شود گرفتن بر روی LED ها باعث می شود تا نور به جای اینکه فقط در یک سمت و به جلو بتابد پخش شود و تمامی محل های اطراف را پوشش دهد‌.

 

برد آلومینیومی در لامپ ال ای دی

برد آلومینیومی یک صفحه از جنس آلومینیوم است که ال ای دی های اس ام دی و یا پاور ال ای دی ها در ابعاد مختلف بر روی آن سوار و لحیم می شوند‌. میخوامت به اندازه این برد تنوع و تعداد ال ای دی های به کار رفته در لامپ ال ای دی بستگی دارد‌. هرچه تعداد ال ای دی ها بیشتر باشد ابعاد این صفحه نیز بزرگتر می شود‌. برد آلومینیومی در بازار با کیفیت های مختلف عرضه می شود که مصرف کنندگان و تولید کنندگان لامپ های ال ای دی با توجه به نیاز خود آنها را انتخاب و خریداری می کند‌.

 

ال ای دی های اس ام دی یا ال ای دی پاور در لامپ ال ای دی

LED ها قسمت اصلی تولید نور در لامپ ال ای دی هستند‌. این LED ها دارای انواع مختلفی برای ساخت لامپ های ال ای دی هستند که از جمله آنها می‌توان به پاور ال ای دی ها یا همان ال ای دی های پاور و ال ای دی های اس ام دی اشاره کرد که البته در سالیان اخیر شرکت های تولید کننده لامپ های LED کمتر از ال ای دی پاور  برای ساخت لامپ ال ای دی استفاده می کنند زیرا این ال ای دی ها از راندمان پایینی نسبت به ال ای دی های نسل جدید پیشرفته اس ام دی برخوردارند‌.

همچنین شرکت های تولید کننده لامپ های LED رنگ ها و طرح های مختلف ال ای دی برای ساخت این لامپ ها استفاده می کنند تا بتوانند نور مورد نظر را برای ساخته لامپ های سفارشی و یا لامپ های عمومی تولید کنند‌.

 

 

مدار منبع تغذیه یا درایور در لامپ ال ای دی

برق ورودی به لامپ LED معمولاً ۱۱۰ ولت تا ۲۲۰ ولت است ولی ال ای دی های استفاده شده در لامپ ال ای دی قابل توجه پایین تری کار می کنند به همین دلیل برای تامین برق مورد نیاز آنها باید یک مدار در داخل لامپ ال ای دی تعبیه شود تا برق ۱۱۰ ولت به ۲۲۰ ولت را به ولتاژ دلخواه تبدیل کند‌. این وظیفه را مداری به نام منبع تغذیه یا درایور بر عهده دارد‌. درایورها به طور کلی دارای دو نوع ایزوله و غیر فعال هستند درایور های ایزوله وقتی که به خروجی آنها هیچ مصرف کننده وصل نباشد ولتاژ خروجی آن ها از میزان معینی بالاتر نمی رود ولی در درایور های غیر ایزوله اگر مصرف کننده به خروجی درایور وصل نباشد ولتاژ خروجی برابر با ولتاژ ورودی می شود و به همین دلیل احتمال برق گرفتگی و یا صدمه زدن به مصرف کننده در این درایورها قدری بالا است البته در صورتی که نکات ایمنی رعایت شود می توان با اطمینان از این درایور ها استفاده کرد به طوری که در اکثر لامپ های LED موجود در بازار از این درایور ها یعنی درایور های غیر ایزوله استفاده شده است‌.

 

سرپیچ در لامپ ال ای دی

برد آلومینیومی که ال ای دی ها بر روی آن سوار هستند توسط سیم های رابط به خروجی درایور متصل می‌شوند و ورودی درایور نیز باید توسط سیم های رابط به برق شهر متصل شوند‌. بنابراین یک پیچ فلزی یا همان سرپیچ فلزی در ابتدای لامپ LED و بر روی آن پرس می شود که شامل دو قسمت مجزا از هم است که یکی از این قسمت ها در وسط و دیگری در کنار قرار دارد قابلیت بسته شدن به سر پیچ های آویز و سایر سرپیچ ها را دارد‌. این دو قسمت توسط سیم های رابط به ورودی مدار منبع تغذیه متصل میشوند‌. به این ترتیب و با اتصال لامپ ال ای دی سرپیچ بر شهر ورودی درایور میرسد و لامپ ال ای دی روشن می شود‌.

 

 

 

به طور معمول لامپ های ال ای دی از چنین اجزا و قطعاتی ساخت و تولید می شوند ولی ممکن است شرکت های سازنده این لامپ ها را با استفاده از ترفند ها و تکنولوژی های گوناگون ساخت و تولید کنند و به این ترتیب از قطعاتی بیشتر از این هایی که نام بردیم استفاده کنند و یا برخی از این قطعات را حذف کنند مثلاً در برخی از لامپهای ال ای دی قسمت درایور یا منبع تغذیه وجود ندارد برق شهر توسط چند آی سی و قطعه اس ام دی که به همراه LED ها بر روی برد آلومینیومی سوار می‌شوند به برق مورد نیاز به برای روشن شدن ال ای دی ها تبدیل می شود‌.

تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت و تکامل است همان‌طور که لامپ های ال ای دی زمان حال با لامپ های LED اولیه در سال های گذشته تفاوت های اساسی دارند ممکن است روزی برسد که این لامپ ها به طور ساده تر کوچکترین ساخته شوند و راندمان آنها نیز بسیار بیشتر از لامپ های کنونی شود‌. در هر صورت تجربه نشان داده است که هر چیزی که برای مردم و مصرف کنندگان به این باشد به سرعت جای خود را در میان آن ها باز می کند و شاید اگر لامپ های نسل جدیدتری راهی بازار شود باز هم ما دست به کار شویم و به تفسیر و نوشتن مقاله درباره آن ها بپردازیم.

 

 

امیدواریم از این مطلب در اسنورا لذت برده باشید 

 

 

 

با ما در اسنورا همراه باشید . . .

به کانال تلگرام   ما بپیوندید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *