وال واشر بسازید

وال واشر وسیله ای است که در دسته لوازم روشنایی ال ای دی قرار دارد و از آن برای نورپردازی نمای ساختمان ها و پل ها و دیوارها استفاده میشود. در این مطلب از اسنورا قصد داریم آموزش ساخت یک وال واشر را ارائه دهیم تا شما با استفاده از این مطالب بتوانید یک وال واشر با مشخصات دلخواه برای خود بسازید. وال واشر ای که در این نوشته قصد ساخت آن را داریم یک وال واشر یک متری ۳۶ وات ۳۰ درجه است‌. شما می توانید با استفاده از این توضیحات و البته کمی تغییر در مطالب آن هر نوع وال واشر دیگری را که خواستید بسازید‌.

 

 

 

قطعات لازم برای ساخت وال واشر ۱ متری ۳۶ وات

  • یک شاخه قاب وال واشر یک متری در شکل دلخواه با درپوش و شیشه و پایه نگهدارنده و گلند فلزی یا پلاستیکی

  •  ۳۶ عدد ال ای دی پاور ۱ وات در رنگ دلخواه

  •  یک شاخه برد آلومینیومی ال ای دی پاور ۱ وات

  •  یک عدد درایور غیر ایزوله ۳۶ وات

  • کابل سه در هفتاد و پنج صدم حدود ۳۰ سانت

  • لنز مخصوص ال ای دی پاور با زاویه ۳۰ درجه (میتوانید این زاویه را با میل خود انتخاب کنید) ۳۶ عدد

  •  سیم لحیم‌، خمیر قلع‌ و چسب سیلیکون به مقدار لازم

  • وارنیش حرارتی در ابعاد مناسب برای جایگیری درایور در داخل آن

 

مراحل ساخت وال واشر

 

 

نصب و لحیم کردن ال ای دی پاور ها بر روی برد آلومینیومی

برای این کار ابتدا برد آلومینیومی را بر روی گیره قرار دهید‌. سپس ال ای دی پاور ها را در جای مناسب خود بر روی برد قرار دهید دقت کنید که پلاریته آنها رعایت شود‌. در مرحله بعد هویه هوای داغ یا همان هیتر را به زیر برد بگیرید تا به اندازه‌ای داغ شود که بتواند خمیر قلع یا سیم لحیم را آب کند‌. بهتر است این کار را به تدریج و از یک سمت برد به سمت دیگر برد انجام دهیم یعنی ابتدا یک سمت برد را حرارت دهید تا به میزان کافی داغ شود و سپس سیم لحیم را به پایه های ال ای دی ها نزدیک کنید تا آب شود و به سراغ ال ای دی بعدی بروید. بنابراین سعی نکنید که تمامی برد را یک جا داغ کنید و سپس از یک سمت شروع به قاب کردن ال ای دی کنید زیرا این کار باعث می شود برد زمان زیادی رو حرارت ببیند و این امر سبب می‌شود که کیفیت و حتی رنگ خود را از دست بدهد‌. بهترین راه همانطور که اشاره کردیم این است که از یک طرف خود را داغ کنید و لحیم ال ای دی ها را انجام دهید و همینطور این کار را انجام دهید و به سمت دیگر برد حرکت کنید تا به انتها برسید‌.

 

لحیم کردن سیم به برد آلومینیومی وال واشر

بعد از این که ال ای دی ها را بر روی برد نصب و لحیم کردید دو سیمه نازک و روکش دار به طول ۱۰ سانت و قطر حدود ۲۵ صدم میلیمتر انتخاب کنید و آنها را به دو نقطه ای که بر روی برد قرار دارد و مخصوص اتصال سیم است لحیم کنید‌.

 

چسباندن برد آلومینیومی در محل مناسب خود در داخل قاب وال واشر

با لحیم کردن سیم های برق ورودی به برد آلومینیومی نوبت به این می رسد که شما برد آلومینیومی را در جای مخصوص خود که در داخل قاب وال واشر قرار دارد محکم کنید برای این کار لازم است مقداری چسب سیلیکون را بر روی قسمتی از وال واشر که قرار است برد آلومینیومی بر روی آن نصب شود ریخته و پخش کنید‌. سپس برد ال ای دی ها را در جای مناسب خود بر روی قاب وال واشر قرار دهید و مقداری آن را تکان تکان و فشار دهید تا به حد کافی فاصله بین قاب وال واشر و برد از بین برود.در نظر داشته باشید که این چسب حدود ۲۴ ساعت طول میکشد تا کامل خشک شود و اگر می خواهید به محض ساخت بالا باشد از آن استفاده کنید باید مقدار اندکی چسب یک دو سه در گوشه ها و کناره های برد بریزید تا برد از جای خود تکان نخورد‌. ولی بهترین کار این است که برای استفاده از وال واشر ۲۴ ساعت صبر کنید‌.

 

اتصال درایور به وال واشر

اگر نگاهی به قاب وال واشر بیندازید متوجه می شوید به غیر از جایی که برای قرار گرفتن برد آلومینیومی تعبیر شده است یک جای دیگر نیز دقیقا در پشت همین محل به صورت فضای باز وجود دارد که از این محل برای قرارگیری درایور و یا سیم های اضافی استفاده می‌شود. بعد از این سیم های خروجی درایور را با در نظر گرفتن مثبت و منفی به دو سیم که به برد آلومینیومی لحیم کردید متصل کنید‌.  سپس سیم های ورودی درایو را به دو سیم از سیم موجود در داخل کابل سه در هفتاد و پنج صدم متصل کنید و درایور  را با استفاده از وارنیش مخصوص بپوشانید و آن را در داخل وارنیش مخصوص قرار داده و با حرارت دادن آن را در داخل وارنیش حرارتی محکم کنید و آنها را در جای مخصوص خود در داخل قاب وال واشر قرار دهید و به وسیله چسب سیلیکون آنها را در جای خود محکم کنید‌.

 

نصب لنز ها بر روی ال ای دی پاور ها

لنز های خریداری کرده را بر روی ال ای دی پاور ها قرار دهید و آنها را مقداری فشار انگشت و دست در جای خود محکم کنید.

فوت گوزه گری : معمولا زمانی که لنز به طور درست در جای خود می افتد یک صدای تق می دهد‌.

 

نصب شیشه وال واشر

شیشه یا طلقی که در هنگام خرید قابل باشه از فروشنده دریافت کرده اید را با استفاده از چسب آکواریوم و یا چسب سیلیکون به سلیقه خود به طوری بر روی قاب وال واشر و محکم کنید که مطمئن شبیه پس از خشک شدن چسب سیلیکون از به داخل وال واشر نفوذ نخواهد کرد‌. در هنگام انجام این کار به زیبایی کار نیز توجه کنیم و چسب را طوری استفاده کنید که باعث کثیف شدن شیشه و ظاهر وال واشر نشود‌.

 

نصب درپوش های وال واشر و گلند

یکی از درپوش های خریداری شده را که دارای سوراخ نیست در آن سمتی از وال واشر که درایور موجود نیست نصب کنید و با استفاده از پیچ های مخصوص آن را در جای خود محکم کنید‌. سپس درپوش سوراخ دار را بردارید و کابلی که یک سر آن را به ورودی درایور وصل کرده اید را از داخل سوراخ و گلند عبور دهید و در پوش سوراخ دار را در جای خود قرار داده و با پیچ های مخصوص آن را محکم کنید‌.

 

نصب پایه های وال واشر بر روی قاب وال واشر

معمولاً برای یک وال واشر یک متری دو عدد پایه استفاده می‌شود ولی گاهی دیده می‌شود که بنا به نیاز از سه پایه نیز استفاده می کند اکنون شما هر تعداد از این پایه ها را که در اختیار دارید با استفاده از پیچ های مخصوص خود در پشت قاب وال واشر ببندید و محکم کنید‌. اگر این پایه ها دو عدد است باید یکی در یک سمت وال واشر و دیگری در سمت دیگر بسته شود و اگر تعداد این پایه‌ها سه عدد باشد سومین پایه در وسط وال واشر بسته خواهد شد‌.

 

 

تبریک شما یک وال واشر یک متری ۳۶ وات ساختی و حالا می توانید دو سر سیمی که از وال واشر بیرون آمده است را ببر متصل کنید و مشاهده روشن شدن آن باشید و از آن لذت ببرید‌. شاید بپرسید پس تکلیف سیم سومی که در داخل کابل وجود دارد چه میشود‌؟! سوال به جایی است‌. شما می توانید در هنگام ساخت وال واشر یک سر این سیم را در داخل وال واشر به بدنه آن متصل کنید سپس از سر دیگر این سیم به عنوان سیم اتصال به زمین یا ارت وال واشر استفاده کنید‌.

اکنون شما یک وال واشر یک متری ۳۶ وات ضد آب را در اختیار دارید‌.

 

امیدواریم از این مطلب در اسنورا لذت برده باشید … … …

 

با ما در اسنورا همراه باشید . . .

به کانال تلگرام   ما بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *