کاربرد وال واشر های یک متری

امروزه در صنعت نورپردازی ساختمان از لوازم و ابزار های بسیار متنوعی استفاده می‌شود که وال واشر یکی از آنها است‌. وال واشر ها به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند سالهاست جای خود را در این صنعت پیدا و باز کرده‌اند به طوری که با روی کار آمدن لوازم نورپردازی جدید هنوز استفاده از وال واشر ها به طور چشمگیری ادامه دارد‌. در این نوشته سعی داریم که توضیحاتی درباره وال واشر های یک متری بدهیم و بیان کنیم که از این نوع وال واشر ها بیشتر درچه مکان های استفاده می شود و چه کاربردهایی دارند‌. شما نیز می توانید در قسمت نظرات استفاده های منحصر به فردی از این وسیله را که در ذهن خود دارید را بیان کنید و در اختیار دیگران قرار دهید‌.

 

 ساختار وال واشر

 وال واشر یک ابزار نورپردازی ال ای دی است که منبع اصلی تولید نور در آن ال ای دی های پاور ۱ وات یا ۱ تا ۳ وات هستند‌. بدنه این وسیله از آلومینیوم ساخته می شود تا گرمای تولید شده توسط ال ای دی پاور ها را دفع کند و مانع از آسیب دیدن ال ای دی ها شود‌. این ال ای دی پاور ها بر روی یک فیبر آلومینیومی سوار و مونتاژ و لحیم می‌شوند و برق مورد نیاز آنها نیز توسط مدار کوچکی به نام درایور تامین می شود‌.

همچنین بر روی این ال ای دی ها عدسی های قرار داده می شود تا مانع از هدر رفتن نور شوند و نور را جمع کرده و در زوایای مشخص رو به جلو پرتاب کنند‌. با استفاده از این خاصیت وال واشر و همچنین ویژگی های دیگر آن طراحان و متخصصان نورپردازی می‌توانند جلوه های بسیار زیبایی از نور را بر روی نمای ساختمان ها و محوطه ها و پل ها و دیوارها و مکانهای دیگر مانند باغ ها ایجاد کنند‌. همچنین قابلیت تعیین زاویه پرتاب نور توسط تولید کننده وال واشر باعث می شود تا بتوان با استفاده از وال واشر اقدام به نورپردازی و زیباسازی انواع محوطه ها از فواصل مختلف نمود‌.

کاربرد های وال واشر

وال واشر ها بر اساس معیارهای گوناگون مانند توان‌، طول‌، زاویه پرتاب نور و رنگ آن به انواع مختلفی تقسیم می شوند. هر کدام از این وال واشر ها برای مصرف خاصی تولید و استفاده می‌شوند برای مثال از وال واشر ۳ وات و ۴ وات و ۶ وات بیشتر در نورپردازی نمای ساختمان استفاده می شود ولی از وال واشر های بزرگ تر مانند نیم متری و یک متری ممکن است در جاهای دیگری همانند پل ها و معابر شهری و دیوارها نیز استفاده شود. اکنون در اینجا قصد داریم توضیحاتی را درباره مصارف وال واشر های نیم متری و یا یک متری ارائه دهیم تا شما می توانید با استفاده از این اطلاعات به نحو بهتری از آنها بهره بگیرید‌.

 

استفاده از وال واشر های یک متری بر روی دیوارها

این نوع از وال واشر ها به دلیل دارا بودن تنوع در رنگ و زاویه پرتاب نور  می توانند به راحتی بر روی دیوارها نصب شوند و باعث شوند دیوار ها در شب نمای بسیار زیبا از خود جلوه دهند‌. شما می توانید با وال واشر را به گونه های مختلف بر روی دیوار قرار دهید مثلاً می توانید آنها را در پایین و یا بالا یا در کناره های دیوار نصب کنید می توانید در مواقع لازم در هر چهار سمت دیوار این کار را انجام دهید. مخصوصاً اگر دیواری که بر روی آن از وال واشر استفاده می کنید بزرگ باشد باعث می شود جلوهای زیباتر به وجود بیاید که نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند.

 

کاربرد وال واشر بر روی پل ها

احتمالاً  تاکنون پل هایی را مشاهده مشاهده کرده اید که در شب نورانی هستند و جلوه‌ای بسیار زیبا دارند‌. نورپردازی این پل ها معمولا با استفاده از پروژکتور های عدسی دار یا وال واشر ها انجام می‌شود. معمولاً این وال واشر ها را به طوری بر روی پل نصب می کنند که نور آن مستقیماً به چشم بیننده نتابد و نور را بر روی سطح پل نمای آن پخش کند تا زیبایی پل بیش از پیش جلوه کند‌.

 

کاربرد وال واشر برای تامین نور

 در مواردی مشاهده می‌شود که بعضی از طراحان و نورپردازان برای محیط های صنعتی و کاری نیز از وال واشر استفاده می کنند زیرا این ابزار این قابلیت را دارد که نورا از فاصله دوری بر روی نقطه یا سطح مورد نظر پرتاب و پخش کند و شما نیز می‌توانید از همین خاصیت وال واشر بهره بگیرید و در جاهایی که احساس نیاز می کنید از وال واشر برای تامین نور محیط استفاده کنید.

 

کاربرد وال واشر در گلخانه ها برای رشد گیاه

یکی از اصلی ترین کاربرد های وال واشر های یک متری استفاده از آنها برای بهبود رشد گیاهان در گلخانه است. بهتر است بدانید ترکیب نور های آبی و قرمز برای رشد و باردهی گیاهان بسیار مناسب هستند و از این رو صاحبان گلخانه ها پرورش دهندگان گل نیاز دارند که از نورهای آبی و قرمز  و مخلوط این دو برای گیاهان خود استفاده کنند. در سالهای اخیر وال واشر هایی تولید و به بازار عرضه شده اند که از ترکیب ال ای دی های آبی و قرمز تشکیل شده اند و از نور آن ها برای رشد و نمو گیاهان استفاده می شود.‌ همچنین در سالهای اخیر نوعی از ال ای دی پاور ها به بازار عرضه شده اند که رنگ آنها ترکیبی از رنگ ال ای دی های آبی و قرمز است یعنی این ال ای دی ها دارای نوری تقریبا صورتی رنگ هستند و می توان از آن ها در ساخت وال واشر های رشد گیاه استفاده کرد تا دیگر نیازی نباشد ال ای دی های آبی و قرمز به صورت مجزا در وال واشر استفاده شود.

به این ال ای دی های صورتی رنگ که شامل طیف نور آبی و قرمز نیز هستند ال ای دی های فول اسپکتروم ایا ال ای دی های مخصوص رشد گیاه می گویند‌. وال واشر هایی که با استفاده از ترکیب ال ای دی های آبی و قرمز ساخته می شوند وال واشر های رشد گیاه می گویند به همچنین به بالا شهر هایی که در ساخت آنها از ال ای دی های فول اسپکتروم استفاده میشود وال واشر فول اسپکتروم یا وال واشر رشد گیاه می گویند.

 

 

در گلخانه‌های کوچک و بزرگ با استفاده از کنار هم قرار دادن وال واشر های ۱ متری در ارتفاع معینی از سطح گلدان ها نور مورد نیاز برای گیاهان را تامین می کند‌. شما در صورتی که قصد دارید برای گیاهان خود از این وال واشر ها استفاده کنید بهتر است آنها را طوری در محل پرورش گل نصب کنید که نور وال واشر به جایی غیر از سطح گیاهان نتابد تا از هدر رفتن نور به انرژی جلوگیری کنید به همچنین باید تعداد و توان وال واشر ها را به طوری انتخاب کنید که نور کافی برای گیاهان مورد نظرتان تامین شود و گلها گیاهان تان دچار کمبود نور و یا آسیب دیدن در اثر افزایش شدت نور نشوند.

 

 

 

 

 

امیدواریم از این مطلب در اسنورا لذت برده باشید … … …

 

با ما در اسنورا همراه باشید . . .

به کانال تلگرام   ما بپیوندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *