ساخت وال واشر رشد گیاه یا لامپ رشد گیاه با یکونیم وجبی

صفر تا صد آموزش ساخت وال واشر رشد گیاه یا همان فول اسپکتروم از زبان یکونیم وجبی

سلامی دوباره

 

 

این یک وال واشر رشد گیاه یا همان فول اسپکتروم است که میتوانید در یکونیم وجبی آن را مشاهده کنید

ساخت وال واشر رشد گیاه و لامپ رشد گیاه فول اسپکتروم

وال واشر رشد گیاه و لامپ رشد گیاه ابزار خوب و مفیدی هستند که شما میتوانید از آنها برای رشد و افزایش بهره وری گیاهانتان در محیط های گلخانه ای استفاده کنید ولی ممکن اس به علت نداشتن سرمایه کافی یا سایر مشکلات قادر به تجهیز گلخانه خود به این تجهیزات نباشید. بنابراین منه یکونیم وجبی تصمیم گرفتم در این نوشته با بیانی ساده و البته کامل توضیحاتی را پیرامون ساخت این ابزار روشنایی خدمت شما ارائه دهم تا شما بتوانید خودتان دست به کار شوید و به راحتی و با کمترین هزینه به ساخت و تولید وال واشر رشد گیاه بپردازید و تقریبا با همین روش خواهید توانست پروژکتور رشد گیاه و لامپ رشد گیاه نیز تولید کنید. برای این کار کافی است قاب وال واشر را به قاب پروژکتور یا لامپ تغییر دهید. همچنین از این نوشته میتوانید برای ساخت وال واشر هایی با رنگ های متفاوت استفاده کنید و کافی است که رنگ ال ای دی LED ها را تغییر دهید. بهتر است قبل از شروع به ساخت وال واشر رشد گیاه چند مطلب دیگر نیز به عنوان پیش نیاز مطالعه کنید که در زیر میتوانید از مختصری از این مطالب فیض ببرید.

 

اگر قصد خرید وال واشر دارید مرا کلیک کنید

فول اسپکتروم چیست ؟ رشد گیاه چیست ؟

وال واشر رشد گیاه هیچ فرقی با وال واشر فول اسپکتروم ندارد و فقط اسم دومی با کلاس تر است. حالا اصلا معنای اینها چیست؟ گیاهان برای رشد و باردهی خود به طیف های خاصی از نور نیاز دارند. این طیف ها در نور خورشید وجود دارد ولی گاهی اوقات نور خورشید به اندازه کافی در دسترس نیست و باید این طیف ها را به صورت مصنوعی تولید کرد. نور خورشید علاوه بر طیف های یاد شده طیف های دیگری را نیز شامل میشود که تاثیری بر رشد گیاه ندارند و حتی در بعضی موارد جلوی رشد گیاه را هم میگیرند و اگر آنها را نیز به صورت مصنوعی تولید کنید تنها چیزی که نصیبتان میشود افزایش مبلغ قبض برق است. بنا بر این شما نیاز دارید منبع نوری داشته باشید که فقط طیف های لازم را برای شما تولید کند. امروزه این منابع نوری توسط شرکت ها تولید و با پسوند رشد گیاه یا فول اسپکتروم وارد بازار میشوند مانند وال واشر رشد گیاه یا وال واشر فول اسپکتروم .

نور خورشید از سه رنگ یا همان طیف اصلی آبی، سبز، قرمز و رنگ های زیر مجموعه آنها تشکیل میشود. از این میان رنگ سبز و زیر گروه های آن تاثیری بر رشد گیاهان ندارد ولی رنگ هایی که از خانواده آبی و قرمز هستند نقش بسزایی در رشد و گلدهی و بار دهی آنها دارند. به همین دلیل در ساخت وال واشر رشد گیاه میتوان از ترکیب ال ای دی LED های آبی و قرمز استفاده کرد ولی اگر از ال ای دی LED های مخصوص رشد گیاه استفاده شود نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. رنگ ال ای دی LED های فول اسپکتروم تقریبا بنفش است و من توصیه میکنم شما نیز از همین ال ای دی LED ها برای ساخت وال واشر ، پروژکتور یا لامپ رشد گیاه استفاده کنید.

 

تقریبا تمام قطعات یک وال واشر رشد گیاه در این عکس دیده میشوند یکونیم وجبی - اسنورا

لوازم مورد نیاز برای ساخت  وال واشر رشد گیاه یا وال واشر فول اسپکتروم

وال واشر رشد گیاهی که قصد ساختش را داریم طولی معادل یک متر و توانی برابر 36 وات خواهد داشت. برای ساخت این وال واشر به لوازم و ابزار های زیر نیاز خواهید داشت.

1 – پاور ال ای دی  POWER LED یا همان ال ای دی پاور مخصوص رشد گیاه از نوع 1 وات یا 1 تا 3 وات 36 عدد (1وات کافی است ولی 1 تا 3 وات میتواند در این وال واشر طول عمر بیشتری داشته باشد و البته قیمت بالاتری نیز دارد)

2 – لنز یا همان عدسی مخصوص ال ای دی پاور POWER LED با زاویه تابش 45 درجه 36 عدد (زاویه عدسی ها به فاصله وال واشر ها از سطح گیاهتان بستگی دارد)

3 – پی سی بی PCB یا همان برد آلو مینیومی 1 متری 36 تایی مخصوص ال ای دی پاور POWER LED فقط 1 عدد

4 – درایور غیر ایزوله 36 وات فقط 1 عدد

5 – قاب آلومینیومی مخصوص وال واشر در طرح و رنگ دلخواه به همراه پایه، قاب بغل، واشر پلاستیکی، گلند فلزی و شیشه یا طلق فقط 1 عدد

6 – کابل 3 در 0.75 نیم متر یا اگر دوست دارید 1 متر

7 – خمیر سیلیکون یا ترجیحا چسب سیلیکون (خواهشا ترجیح دهید) از نوع تیوپی 2 عدد

8 – حدود 10 سانت وارنیش حرارتی مناسب برای سیم 0.75

9 – حدود 10 سانت وارنیش حرارتی مناسب برای عایق کاری درایور (از فروشنده بپرسید راهنمایی میکند)

10 – روغن لحیم و سیم لحیم یا خمیر قلع به اندازه کافی

11 – مقدار کمی چسب 123

12 – پیچ خودکار 1 سانتی 1 عدد

13 – و دیگر هیچ

 

مونتاژ قطعات برای ساخت وال واشر رشد گیاه یا وال واشر فول اسپکتروم

همین که شما برای خرید قطعات این وال واشر رشد گیاه بروید در بازار و مشغول پرس و جو از فروشندگان شوید باعث میشود به میزان زیادی به نحوه اتصال و مونتاژ این قطعات نیز پی ببرید ولی باز اگر مشکلی داشتید ادامه این متن در خدمت شماست.

1 – مونتاژ ال ای دی پاور POWER LED ها برای ساخت وال واشر رشد گیاه

ال ای دی پاور POWER LED ها دارای دو پایه هستند که یکی از آن ها مثبت و دیگری منفی است و به همین دلیل اگر برعکس به برق وصل شوند روشن نخواهند شد. بر روی برد PCB نیز دایره هایی از جنس فلز وجود دارد که اگر به آنها نگاه کنید در کنار هر دایره دو نقطه براق دیگر نیز میبینید. این دایره ها و نقطه ها محل قرار گیری ال ای دی پاور POWER LED ها هستند. ابتدا بر روی هر دایره به اندازه یک یا دو عدس خمیر یا چسب سیلیکون (همانطور که در یکی از پرانتزهای قبلی خواهش کردم چسب لطفا) قرار دهید. خمیر یا چسب سیلیکون باعث تسریع و بهبود عمل انتقال حرارت از ال ای دی به برد میشود و اگر نباشد ممکن است ال ای دی LED بیش از حد داغ کرده و بسوزد. سپس ال ای دی پاور POWER LED ها را بر روی این دایره ها طوری قرار دهید که پایه ها بر روی نقطه های مذکور قرار گیرند. به علامت مثبت یا منفی موجود بر روی پایه های ال ای دی LED ها و همچنین در کنار نقطه ها توجه کنید. حالا اندکی بر روی ال ای دی LED ها فشار دهید تا خوب بر روی برد بنشینند. این عمل را باید به گونه ای انجام دهید که فاصله ای میان ال ای دی پاور رشد گیاه  و برد باقی نماند ولی طوری هم نباشد که ال ای دی از شدت فشار از جایش خارج شده و پرت شود!

یک عدد وال واشر ال ای د رشد گیاه فول اسپکتروم که خاموش است را در تصویر ملاحظه میکنید. یکونیم وجبی اسنورا

حال موقع لحیم کاری است. این کار را هم میتوانید با یک هویه پر قدرت و قوی و هم با یک هیتر (هویه هوای داغ) انجام دهید. برای لحیم کاری با هویه بهتر است ابتدا کمی رغن لحیم (به اندازه یک عدس) را به پایه هر ال ای دی LED بمالید و بعد نوک هویه را آرام بر روی پایه ال ای دی LED قرار داده و یکی دو ثانیه صبر کنید تا پایه و برد داغ شوند. سپس با چسباندن سیم لحیم به محل برخورد نوک هویه و پایه ال ای دی LED ، لحیم مذاب را بر روی پایه بریزید و عمل لحیم کاریتان را پایان دهید.

همچنین برای لحیم کاری با هیتر برد را بر روی گیره به صورت افقی و رو به بالا قرار دهید. اینک بر روی پایه هر ال ای دی به اندازه یک یا حد اکثر دو عدس خمیر قلع بمالید. هیتر را با درجه حرارت مناسب روشن کنید و هوای داغ را از زیر به طرف برد بگیرید تا خمیر قلع آب شده و برق بزند و همینطور به سمت ال ای دی های بعدی بروید. این عمل را از یک سمت برد شروع کنید و تا انتهای آن ادامه دهید.  اگر در حین آب شدن خمیر قلع ال ای دی های رشد گیاه از جای خود حرکت کردند دستپاچه نشوید این امر عادی است سعی کنید با یک پنس ال ای دی ها را به جایشان برگردانید و منتظر شوید قلع آنها سفت شود. در ضمن اگر شاهد تغییر رنگ برد شدید بدانید و آگاه باشید که یا درجه هیترتان خیلی زیاد است یا به مدت خیلی طولانی هیتر را زیر برد نگه داشته اید که اینگونه دمار از روزگارش در آورده اید.

2 – اتصال پی سی بی PCB به درایور و نصب آن بر روی قاب وال واشر رشد گیاه 

حال شما یک پی سی بی PCB یک متری دارید که روی آن 36 ال ای دی LED رشد گیاه لحیم شده اند. این پی سی بی در ابتدا یا انتهای (شاید هم هر دو طرف) خود دو نقطه مثبت و منفی دارد. سیم های خروجی درایور خود را با رعایت پلاریته (مثبت و منفی) به این دو نقطه لحیم کنید. درایور غیر ایزوله دارای چهار سیم است. دو تا از آن ها که دارای علامت مثبت و منفی هستند خروجی و آن دویی که علامت L و N دارند ورودی فاز و نول میباشند.

اکنون پشت برد پی سی بی PCB خود را به اندازه مناسب به چسب سیلیکون آغشته کنید و برد را در جای مناسب خود بر روی قاب وال واشر قرار داده و به اندازه لازم فشار دهید تا خوب بر روی قاب بنشیند. پیشنهاد میکنم قاب وال واشر را در جایی به گونه ای قرار دهید که پی سی بی در بالا قرار گیرد و روی پی سی بی نیز دو سه عدد ابزار نیمه سنگین مانند انبردست یا سیم چین قرار دهید تا برد تکان نخورد. سپس بروید به زندگیتان برسید و بعد از حدود 24 ساعت برگردید و ساخت وال واشر رشد گیاه را ادامه دهید.

3 – اتصال درایور و کابل برق به یکدیگر و جای گذاری آن ها درون قاب وال واشر رشد گیاه

اکنون فردا است. در ادامه کار حدود هشت سانت از روکش کابل 3 در 0.75 را جدا کنید. سیم زرد را فعلن کاری نداشته باشید ولی سر دو سیم دیگر را حدود یک سانتونیم لخت کنید و به سیم های ورودی درایور بپیچید. قبل از اینکار دو عدد وارنیش حرارتی به اندازه سه سانت ببرید و سیم های کابل را از درون آن رد کنید. سپس محل پیچش سیم ها را لحیم زده و بر روی سیم تا کنید (طوری که خیلی ضخیم نشوند) و اینک وارنیش ها را به این محل انتقال داده و با استفاده از هیتر یا فندک آن ها را گرم کنید تا در سر جایشان محکم شوند. مراقب باشید که با حرارت بیش از اندازه باعث سوختن و لخت شدن وارنیش نشوید. در انتها نیز آن وارنیش بزرگی که خریده اید را بیاورید و کابل را از داخل آن رد کنید و درایور را در داخل آن قرار دهید. سپس با حرارت دادن وارنیش، عایق کاری درایور را کامل کنید.

در این مرحله از ساخت وال واشر رشد گیاه یک فضای خالی کوچک به اندازه یک نخود بر روی قاب آلومینیوم که در کنار برد پی سی بی و نزدیک به درایور باشد انتخاب کنید. پیچ خود کار یک سانتی را در این نقطه پیچ کنید و سپس باز کنید. سر آن سیم زردی که قبلا کاری با آن نداشتید را دو سانت لخت کنید و به دور پیچ بتابید و پیچ را در جای خود محکم کنید اگر حس و حالش را دارید میتوانید به جای تابیدن سیم از سر سیم مخصوص استفاده کنید. اکنون مراقب فاصله میان قطار و سکو باشید و درایور را در محل مخصوص خود در داخل قاب وال واشر قرار دهید و با مقدار کوچکی چسب 123 آن را در سر جای خود محکم کنید و مقداری نیز چسب سیلیکون بین قاب و درایور بریزید تا بعدا خشک شود و به عنوان نگهدارنده اصلی درایور عمل کند.

چند ردیف وال واشر رشد گیاه فول اسپکتروم درکنار هم - یکونیم وجبی - اسنورا - snoora.ir

 

4 – نصب عدسی ها بر روی ال ای دی پاور POWER LED ها 

این قسمت توضیح خاصی لازم ندارد و کافی است که هر یک از لنز ها یا همان عدسی ها را بر روی یک ال ای دی پاور POWER LED قرار داده و فشار دهید تا در سر جای خود محکم شوند.

5 نصب شیشه و قابهای بغل و آب بندی وال واشر رشد گیاه 

شیشه وال واشر رشد گیاه در سمتی از قاب  وال واشر که ال ای دی پاور ها قرار دارند نصب میشود. بنابر این لبه های داخلی این قسمت از قاب را به اندازه مناسب به چسب آکواریوم یا چسب سیلیکون (ترجیحا سیلیکون) آغشته کنید و سپس شیشه یا طلق را در سر جای خود قرار داده و به آن فشار ملایمی وارد کنید. یکی از قاب بغل ها که دارای سوراخ نسبتا بزرگی است را انتخاب کنید و واشر پلاستیکی مخصوصش را درون آن قرار دهید. سپس کابلی که به درایور متصل است را از درون سوراخ این قاب و همچنین از درون قطعات گلند فلزی عبور دهید. سعی کنید حدود دو سانت از کابل که لخت نشده باشد در قسمت داخلی قاب بغل قرار گیرد. سپس با انبر دست یا آچار، گلند را در جای خود محکم کنید. مراقب باشد که فشار بیش از حد برای بستن گلند میتواند منجر به نشستن مادر گلند به عزای آن شود. اینک قاب بغل را در سر جای خود بر روی قاب وال واشر قرار داده و پیچ های آن را محکم کنید.

قاب بغل دیگر را بردارید و بر روی آن دنبال سوراخ بزرگ نگردید چون وجود ندارد و فقط آن را به همراه واشر پلاستیکی در سر جایش قرار داده و با بستن پیچ هایش به پلمپ کردن وال واشر رشد گیاه خاتمه دهید.

6 – نصب پایه های وال واشر رشد گیاه

وال واشر های یک متری معولا 2 عدد پایه فلزی نیاز دارند و احتمالا شما هم از فروشنده دو عدد از این پایه ها به همراه تعدادی پیچ و مهره تحویل گرفته اید. این پایه ها را در پشت وال واشر و در جای مخصوص خود قرار دهید و با استفاده از پیچ و مهره محکم کنید. اگر طرز بستن پیچ و مهره ها نامعلوم و گنگ به نظر میرسد فقط کافی است کمی دقت کنید تا راه حل را بیابید شما میتوانید.

 

 

اتمام پروژه ساخت وال واشر رشد گیاه

اکنون وال واشر رشد گیاه یک متری را در فاصله دو متری خود قرار دهید و حدود سه ساعت به آن نگاه کنید تا خستگیتان در برود و بعد از آن انتهای کابل خروجی را به میزان دلخواه لخت کرده و سیم های فاز و نول آن را نیز لخت کنید. همینک با اتصال این دو سیم به پریز برق میتوانید شاهد جلوه نمایی شاهکار خود باشید. باز هم به منه یکونیم وجبی سر بزنید و باز هم این گل های زیبا تقدیم به شما

این گل های زیبا تقدیم به شما

 

بای بای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.